Back to Top
| Surge energy rating | 2160 J |
| AC outlets quantity | 7 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 120 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Peak power | 1800 W |
| Clamping voltage | 150 V |
| Cable length | 2.1 m |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| EMI/RFI noise filtering | |
| EMI/RFI noise filtering | 20 dB |
| On/off switch |
| Weight | 630 g (1.39 lbs) |
| Width | 69.1 mm (2.69 ") |
| Depth | 261.6 mm (10.2 ") |
| Height | 39.1 mm (1.52 ") |
| Certification | UL1449, UL1363, cUL |
| RoHS compliance |
| LED indicators | Y |
| Packaging net weight | 0.71 kg |
| Package width | 149.9 mm |
| Package depth | 45 mm |
| Package height | 315 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.