Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| PTZ control (Pan/Tilt/Zoom) |
| Form factor | Dome |
| Product colour | White |
| Mounting type | Wall/Pole |
| IK code | IK04 |
| Weatherproof | |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Maximum resolution | 2688 x 1512 pixels |
| Total megapixels | 4 MP |
| Lens viewing angle, horizontal | 99.7 u00b0 |
| Lens viewing angle, vertical | 51.9 u00b0 |
| Lens viewing angle, diagonal | 121° u00b0 |
| Number of sensors | 1 |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 2/7 " |
| Maximum aperture number | 2.4 |
| Minimum aperture number | 1.85 |
| Focal length range (f-f) | 3.42–6.85 mm |
| Built-in hard drive |
| Night vision | |
| Night vision distance | 20 m |
| LED type | IR |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Built-in microphone |
| Height | 90 mm (3.51 ") |
| Diameter | 152.5 mm |
| Weight | 580 g (1.28 lbs) |
| Power source type | DC, PoE |
| DC output voltage | 37,57 |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Number of cameras | 1 |
| Mounting kit |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.