Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (revision 2.0) | |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), SD |
| Maximum memory card size | 2000 GB |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Maximum digital resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Number of displays supported | 3 |
| Plug and Play |
| Power cable length | 0.55 m |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| Country of origin | China |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Mac operating systems supported | Y |
| Linux operating systems supported | Y |
| Width | 206 mm (8.03 ") |
| Depth | 58 mm (2.26 ") |
| Height | 19 mm (0.74 ") |
| Weight | 255 g (0.56 lbs) |
| 1.2 | |
| 30 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.