Smart App Online UPS Series, 1500VA, 1350W, 1780J, 8outlets, 50dB, 2U, black
It is a rack/tower UPS with a double conversion topology, providing seamless power protection and sine wave output to mission-critical applications and equipment.
The OL1500RTXL2UN features an extendable LCD control panel, Smart Battery Management charging technology, and energy-saving GreenPower UPS ECO Mode. It is compatible with generators and delivers clean AC power with zero transfer time.
For extended runtime and faster restoration of full backup power, the OL1500RTXL2UN can use the BP36V60ART2U Extended Battery Module with Fast Charge Technology.
It comes pre-installed with the RMCARD205, a remote management card that allows remote management and configuration of the UPS via a standard Web browser, CLI, or NMS.
Key Features:
| Output power capacity | 1500 VA |
| Output power | 1350 W |
| Input operation voltage (min) | 60 V |
| Input operation voltage (max) | 150 V |
| Output operation voltage (min) | 100 V |
| Output operation voltage (max) | 125 V |
| Power supply input frequency | 40 - 70 Hz |
| Surge energy rating | 1780 J |
| Crest factor | 3:1 |
| Power factor | 0.9 |
| Output voltage THD | 5 % |
| Input power factor | 0.99 |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Power plug | NEMA 5-15P |
| Cable length | 3.04 m |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| USB port | |
| Serial interface | |
| Serial interface type | RS-232 |
| RS-232 ports | 1 |
| Modem (RJ-11) ports | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Emergency Power Off (EPO) connector |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Number of batteries supported | 3 |
| Battery recharge time | 4 h |
| Typical backup time at half load | 11 min |
| Typical backup time at full load | 3 min |
| Battery capacity | 9 Ah |
| Battery replacement alarms | Audible, LED |
| Replacement battery cartridge | RB1290X3L |
| Hot-swap battery | |
| Battery capacity | 12 VAh |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| Rack capacity | 2U |
| Product colour | Black |
| Material | Steel |
| Display | LCD |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| EMI/RFI noise filtering | |
| Surge protection | |
| Surge protection features | Network, Telephone |
| Waveform | Sine |
| Power protection features | Short circuit |
| Noise level | 50 dB |
| LED indicators | Power |
| Audible alarm(s) | |
| Audible alarm modes | Alarm when on battery, Low battery alarm, Overload alarm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Safety | UL1778, CSA C22.2 NO.107.3-05, FCC DOC Class B |
| Energy Star certified | |
| RoHS compliance |
| Width | 433 mm (16.89 ") |
| Depth | 430 mm (16.77 ") |
| Height | 88 mm (3.43 ") |
| Weight | 18000 g (39.68 lbs) |
| Package width | 550 mm |
| Package depth | 590 mm |
| Package height | 240 mm |
| Package weight | 24400 g |
| Cables included | Phone (RJ-11), Serial, USB cable |
| Manual | |
| Rack mount kit | |
| Warranty card |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
