Back to Top
| Print technology | Thermal transfer |
| Colour | |
| Maximum resolution | 300 x 300 DPI |
| Print speed | 102 mm/sec |
| Maximum printing width | 108 mm |
| Display | N |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | |
| USB port | |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth |
| Internal memory | 256 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Media thickness | 0.08 - 0.19 mm |
| Maximum label length | 0.991 m |
| Page description languages | EPL2, PDF, XML, ZBI, ZPL II |
| Built-in barcodes | 1D,2D |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Control type | Buttons |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Width | 202 mm (7.88 ") |
| Depth | 267 mm (10.41 ") |
| Height | 189 mm (7.37 ") |
| Weight | 2050 g (4.52 lbs) |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | 4.4 - 41 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.