Back to Top
| Device interface | RF Wireless |
| Connectivity technology | Wireless |
| Keyboard form factor | Standard |
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard number of keys | 104 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance | |
| Certification | FCC, CE |
| Wireless range | 10 m |
| Wireless receiver interface | USB |
| Battery technology | Alkaline |
| Auto power off | |
| Battery type | AAA |
| Number of batteries supported | 2 |
| Mouse included |
| Windows operating systems supported | Windows 2000, Windows 2000 Professional, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| USB required |
| Receiver included | |
| Batteries included |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 457.2 x 165.1 x 22.86 mm |
| Keyboard weight | 850 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.