Back to Top
| Device interface | USB |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Connectivity technology | Wired |
| Purpose | Universal |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard number of keys | 89 |
| Keyboard keys operating life | 2 million characters |
| Numeric keypad | |
| Wrist rest |
| Product colour | Black |
| Protection features | Water resistant |
| Backlight | |
| Backlight colour | Blue |
| Surface coloration | Monotone |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Country of origin | China |
| RoHS compliance | |
| Certification | FCC, CE |
| LED indicators | Y |
| Power source type | USB |
| Power consumption | 250 mA |
| Mouse included |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -50 - 60 °C |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 286 x 148 x 10.9 mm |
| Keyboard weight | 600 g |
| Internal |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
