Back to Top
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Fast Ethernet (10/100) |
| Copper ethernet cabling technology | 100BASE-T,10BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Switching capacity | 1.6 Gbit/s |
| MAC address table | 1000 entries |
| Product colour | Grey |
| LED indicators | Activity, Power |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 90 °C |
| Width | 74 mm (2.89 ") |
| Depth | 125 mm (4.88 ") |
| Height | 25 mm (0.98 ") |
| Weight | 680 g (1.5 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.