Back to Top
| Output power capacity | 3000 VA |
| Output power | 2700 W |
| Input operation voltage (min) | 100 V |
| Input operation voltage (max) | 127 V |
| Output operation voltage (min) | 100 V |
| Output operation voltage (max) | 127 V |
| Power supply input frequency | 50/60 Hz |
| Surge energy rating | 570 J |
| Efficiency | 99 % |
| Maximum current | 24 A |
| Emergency Power Off (EPO) | |
| Crest factor | 3:1 |
| Output voltage regulation | 2 % |
| Power factor | 0.9 |
| AC outlet types | NEMA 5–15R, NEMA L5-30R |
| Power plug | NEMA L5-30P |
| Cable length | 3 m |
| AC outlets quantity | 9 AC outlet(s) |
| Battery type | BP72V15-2U, BP72V28RT-3U, BP72V18-2US |
| Typical backup time at half load | 11.3 min |
| Typical backup time at full load | 4.1 min |
| Hot-swap battery | |
| Cold start |
| Form factor | Rackmount |
| Rack capacity | 2U |
| Product colour | Black |
| Material | Steel |
| Display | LCD |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Number of input phases | 1 |
| EMI/RFI noise filtering | |
| Waveform | Sine |
| Noise level | 50 dB |
| LED indicators | Y |
| Audible alarm(s) |
| Cooling type | Active |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| RoHS compliance | |
| Certification | UL1778 CSA FCC |
| Width | 440 mm (17.16 ") |
| Depth | 648 mm (25.27 ") |
| Height | 87 mm (3.39 ") |
| Weight | 32000 g (70.55 lbs) |
| Package width | 594 mm |
| Package depth | 996 mm |
| Package height | 216 mm |
| Package weight | 41000 g |
| Output connections | 4 x 5-15R & 4 x 5-15/20R &1 x L5-30R |
| Nominal input voltage | 120 V |
| Nominal output voltage | 120 V |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.