Back to Top
| Output power capacity | 1000 VA |
| Output power | 800 W |
| Input operation voltage (max) | 120 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Power supply input frequency | 47/63 Hz |
| Surge energy rating | 1030 J |
| Emergency Power Off (EPO) | |
| Power factor | 0.8 |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Power plug | NEMA 5-15P |
| AC outlets quantity | 7 AC outlet(s) |
| Serial ports quantity | 1 |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Number of batteries supported | 4 |
| Battery recharge time | 6 h |
| Typical backup time at half load | 13 min |
| Typical backup time at full load | 3.5 min |
| Hot-swap battery |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| Rack capacity | 1U |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| UPS topology | Line-Interactive |
| EMI/RFI noise filtering | |
| Waveform | Sine |
| LED indicators | Y |
| Output frequency | 60 Hz |
| Output voltage | 120 V |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Energy Star certified | |
| Safety | UL1778 4th, cUL CSA C22.2 No 107.3-05, FCC/DOC Class A |
| RoHS compliance |
| Width | 438.15 mm (17.09 ") |
| Depth | 401.32 mm (15.65 ") |
| Height | 44.45 mm (1.73 ") |
| Weight | 16283 g (35.9 lbs) |
| Package width | 528.32 mm |
| Package depth | 492.76 mm |
| Package height | 157.48 mm |
| Package weight | 19277 g |
| Overload protection |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
