Back to Top
| Output power capacity | 1500 VA |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Hot-swap battery | |
| Battery life (max) | 5 year(s) |
| Form factor | Tower |
| Product colour | Black |
| Output voltage | 48 V |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Width | 85 mm (3.32 ") |
| Depth | 536 mm (20.9 ") |
| Height | 432 mm (16.85 ") |
| Weight | 29900 g (65.92 lbs) |
| Package width | 594 mm |
| Package depth | 749 mm |
| Package height | 244 mm |
| Package weight | 37000 g |
| Manual |
| Quantity per pallet | 6 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
