Back to Top
| Output power capacity | 1000 VA |
| Output power | 900 W |
| Input operation voltage (min) | 82 V |
| Input operation voltage (max) | 143 V |
| Output operation voltage (min) | 120 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Surge energy rating | 600 J |
| Maximum current | 12 A |
| AC outlet types | NEMA 5-15R |
| Cable length | 2.4 m |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| USB port | |
| Serial ports quantity | 1 |
| Emergency Power Off (EPO) connector | |
| SmartSlot |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 3 h |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Noise level | 40 dB |
| Audible alarm(s) | |
| Audible alarm modes | Low battery alarm, Overload alarm |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15240 m |
| Width | 89 mm (3.47 ") |
| Depth | 490 mm (19.11 ") |
| Height | 432 mm (16.85 ") |
| Weight | 22860 g (50.4 lbs) |
| Package width | 246 mm |
| Package depth | 620 mm |
| Package height | 589 mm |
| Package weight | 27320 g |
| CURK116-01-02 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
