Back to Top
| Display diagonal | 31.5 " |
| Anti-glare screen | |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Display brightness (typical) | 350 cd/m² |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Response time | 4 ms |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display technology | LCD |
| Panel type | VA |
| Contrast ratio (typical) | 3000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178 u00b0 |
| Viewing angle, vertical | 178 u00b0 |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Screen shape | Flat screen |
| Pixel pitch | 0.182 x 0.182 mm |
| Viewable size, horizontal | 697.31 mm |
| Viewable size, vertical | 392.23 mm |
| Digital horizontal frequency | 111 - 133 kHz |
| Digital vertical frequency | 48 - 60 Hz |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 99 % |
| HDCP | |
| Backlight type | LED |
| High Dynamic Range (HDR) supported |
| Built-in speaker(s) | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in camera |
| Product colour | Black |
| Feet colour | Black |
| Brand specific technologies | Eye Care+, SPLENDID |
| Low Blue Light technology | |
| Flicker free technology |
| HDCP version | 1.4 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0 |
| Built-in USB hub | |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Headphone out | |
| Headphone outputs | 1 |
| Wall mountable | |
| Cable lock slot | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| VESA mounting | |
| VESA mounting interfaces | 100 x 100 mm |
| Tilt angle range | -5 - 8 u00b0 |
| Height adjustment |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 36 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (PowerSave) | 0.5 W |
| Weight (without stand) | 6100 g |
| Width (with stand) | 714.6 mm |
| Depth (with stand) | 201.8 mm |
| Height (with stand) | 485.8 mm |
| Weight (with stand) | 7800 g |
| Package width | 799 mm |
| Package depth | 140 mm |
| Package height | 530 mm |
| Package weight | 9400 g |
| Package type | Box |
| Touchscreen | |
| Game mode |
| Width (without stand) | 714.6 mm |
| Depth (without stand) | 50.7 mm |
| Height (without stand) | 423.7 mm |
| HDMI | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
