Back to Top
| Switch type | Unmanaged |
| Quality of Service (QoS) support |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 16 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.1p, IEEE 802.3az, IEEE 802.3x |
| Full duplex | |
| Half duplex | |
| Flow control support | |
| 10G support | |
| Cable length detection | |
| Auto MDI/MDI-X |
| Switching capacity | 32 Gbit/s |
| MAC address table | 8000 entries |
| Store-and-forward | |
| Number of queues | 8 |
| Jumbo frames support | |
| Packet forwarding rate (1 Gbps) | 1488000 pps |
| Packet forwarding rate (100 Mbps) | 148800 pps |
| Packet forwarding rate (10 Mbps) | 14880 pps |
| Jumbo frames | 9216 |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Activity, Link, Power, Speed |
| Safety | LVD |
| Certification | CE, FCC, ICES 003, RCM |
| Packet buffer memory | 0.512 MB |
| Auto-negotiation | |
| Plug and Play | |
| Fanless | |
| Mean time between failures (MTBF) | 564658 h |
| Power consumption (max) | 8.89 W |
| DC input voltage | 12 V |
| Input current | 1 A |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Heat dissipation | 30.32 BTU/h |
| Width | 280 mm (10.92 ") |
| Depth | 110 mm (4.29 ") |
| Height | 25 mm (0.98 ") |
| Weight | 770 g (1.7 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
