Back to Top
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2/L3 |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Web-based management | |
| Configuring Location Settings (CLI) | |
| MIB support | Y |
| Reset button |
| 10G Ethernet (copper) ports quantity | 2 |
| SFP+ module slots quantity | 10 |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3af, IEEE 802.3an, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Head-of-line (HOL) blocking | |
| Link aggregation | |
| IGMP proxy | |
| Rate limiting | |
| Broadcast storm control | |
| Policy-based routing | |
| Spanning tree protocol | |
| Port mirroring | |
| Virtual LAN features | Private VLAN, Voice VLAN |
| Switching capacity | 240 Gbit/s |
| MAC address table | 16000 entries |
| Number of queues | 8 |
| Static route | |
| Jumbo frames support | |
| Jumbo frames | 9000 |
| VLAN support |
| Multicast support |
| DHCP features | DHCP auto-config, DHCP client, DHCP relay, DHCP server, DHCP snooping |
| Access Control List (ACL) | |
| Access Control List (ACL) rules | 1024 |
| Security algorithms | HTTPS, SNMP, SNMPv2, SNMPv3, SSH, SSH-2 |
| Authentication type | RADIUS, TACACS+ |
| SSH/SSL support | |
| IGMP snooping | |
| Queue scheduling algorithms | Weighted Round Robin (WRR) |
| Authentication | MAC-based authentication, Web-based authentication |
| GARP VLAN Registration Protocol (GVRP) | |
| IPv4 & IPv6 features | ICMPv6, IPv6 SNMP, IPv6 SSH, IPv6 TFTP, IPv6 Telnet |
| Rack mounting | |
| Product colour | Grey |
| LED indicators | Y |
| Packet buffer memory | 3 MB |
| Power source | AC |
| AC input voltage | 100 - 220 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Plug type | Type C |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Width | 300 mm (11.7 ") |
| Depth | 268 mm (10.45 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Weight | 2670 g (5.89 lbs) |
| Package width | 355.868 mm |
| Package depth | 402.332 mm |
| Package height | 103.69 mm |
| Package weight | 3550 g |
| Country of origin | China |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
