Back to Top
| Switch type | Unmanaged |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Fast Ethernet (10/100) |
| Auto-sensing | |
| Auto MDI/MDI-X |
| Product colour | Black, Green |
| International Protection (IP) code | IP30 |
| Wall mountable | |
| LED indicators | Y |
| Housing material | Polyamide |
| DIN rail mounting | |
| Certification | Microsoft Certified Gold Partner, WEEE, RoHS, AEO (C-TPAT), CE |
| Power consumption (max) | 1.5 W |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Width | 101 mm (3.94 ") |
| Depth | 28 mm (1.09 ") |
| Height | 105 mm (4.1 ") |
| Weight | 134 g (0.3 lbs) |
| Package width | 160 mm |
| Package depth | 135 mm |
| Package height | 49 mm |
| Package weight | 226 g |
| Quick start guide |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
