Back to Top
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T,100BASE-TX,1000BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Full duplex | |
| Flow control support | |
| 10G support | |
| Auto MDI/MDI-X |
| MAC address table | 1000 entries |
| Store-and-forward | |
| Packet forwarding rate (1 Gbps) | 1488000 pps |
| Packet forwarding rate (100 Mbps) | 148800 pps |
| Packet forwarding rate (10 Mbps) | 14880 pps |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| Plug and Play |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Output voltage | 5 V |
| Output current | 1.2 A |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Width | 62 mm (2.42 ") |
| Depth | 79 mm (3.08 ") |
| Height | 20 mm (0.78 ") |
| Weight | 200 g (0.44 lbs) |
| AC adapter included |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.