Back to Top
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 5 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE-T,100BASE-TX,10BASE-T |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 5 |
| Networking standards | IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab |
| Full duplex | |
| 10G support | |
| Flow control support |
| Switching capacity | 10 Gbit/s |
| MAC address table | 8000 entries |
| Store-and-forward |
| Rack mounting | |
| Housing material | Metal |
| International Protection (IP) code | IP30 |
| Certification | FCC CE |
| Buffer size | 1024 KB |
| Mean time between failures (MTBF) | 510304 h |
| Power consumption (max) | 2.76 W |
| Redundant power supply (RPS) support |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 75 °C |
| Width | 113 mm (4.41 ") |
| Depth | 82 mm (3.2 ") |
| Height | 31 mm (1.21 ") |
| Weight | 168 g (0.37 lbs) |
| Wall mounting kit | |
| Terminal block included | |
| User guide |
| Power requirements | 12 - 56 VDC / 18 - 36 VAC |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.