Back to Top
| Switch type | Unmanaged |
| Quality of Service (QoS) support |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.3ab, IEEE 802.3p, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Auto MDI/MDI-X | |
| 10G support |
| Switching capacity | 48 Gbit/s |
| Forwarding rate | 35.7 Mpps |
| MAC address table | 8000 entries |
| Jumbo frames support | |
| Jumbo frame range | 0 - 10000 B |
| Packet forwarding |
| Rack mounting | |
| Stackable | |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| Maximum cable length | 100 m |
| Auto-negotiation |
| Power consumption (max) | 13.1 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Width | 294 mm (11.47 ") |
| Depth | 180 mm (7.02 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.