Back to Top
| Print technology | Dot matrix |
| Print speed | 6 lps |
| Column capacity | 42 |
| Character density | 17.8 cpi |
| Mean time between failures (MTBF) | 180000 h |
| Connector(s) | USB, RJ45 |
| Paper dimensions | 57.5/69.5/76 mm x 83 mm |
| Standard interfaces | RS-232 |
| Buffer size | 4 KB |
| Certification | VCCI, FCC, CE, WEEE, RoHS |
| Safety | UL, CSA, TÜV (EN60950) |
| Weight | 2500 g (5.51 lbs) |
| Dimensions (WxDxH) | 160 x 248 x 138.5 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.