Back to Top
| Maximum weight capacity | 11.3 kg |
| Maximum weight capacity (per display) | 11.3 kg |
| Minimum screen size compatibility | 20 " |
| Maximum screen size compatibility | 34 " |
| Mounting | Screws |
| Suitable for TVs | |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| VESA mounting interfaces | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Extension arm (max) | 653 mm |
| Height adjustment type | Manual |
| Swivelling | |
| Height adjustment | |
| Height adjustment range | 0 - 33 mm |
| Illumination LED | |
| Swivel angle | 360 u00b0 |
| Angle of rotation | 360 u00b0 |
| Number of arms | 1 |
| Tilt angle range | 0 - 75 u00b0 |
| Adjustable depth | |
| On/off switch | |
| Tilt adjustment | |
| Rotating | |
| Pan range | 0 - 360 u00b0 |
| Depth adjustment range | 10 - 65 mm |
| Built-in USB hub |
| Housing material | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS), Aluminium, Steel |
| Product colour | White |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Easy to install |
| Sustainability certificates | ETL |
| Motorized | |
| Cable management | |
| Warranty period | 10 year(s) |
| Sustainability compliance |
| Package width | 450 mm |
| Package depth | 190 mm |
| Package height | 140 mm |
| Package weight | 2500 g |
| VESA mount included | |
| Power supply included | |
| Mounting kit | |
| Handheld remote control |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Manual | |
| Package type | Box |
| Minimum order quantity | 1 pc(s) |
| Mounting type | Wall |
| N |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.