Back to Top
| Maximum weight capacity | 20.9 kg |
| Minimum screen size compatibility | 13 " |
| Maximum screen size compatibility | 32 " |
| Mounting | Clamp/Bolt-through |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Number of displays supported | 3 |
| Desk thickness (min) | 9.9 mm |
| Desk thickness (max) | 88.9 mm |
| Height adjustment type | Gas spring |
| Height adjustment | |
| Height adjustment range | 172.7 - 533.4 mm |
| Swivel angle | 180 \u00b0 |
| Swivel angle range | -90 - 90 \u00b0 |
| Tilt angle range | -90 - 90 \u00b0 |
| Pan range | 0 - 270 \u00b0 |
| Angle of rotation | 180 \u00b0 |
| Housing material | Aluminium, Plastic |
| Product colour | Silver |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Cable management |
| Width | 700 mm (27.3 ") |
| Depth | 189.9 mm (7.41 ") |
| Height | 1530 mm (59.67 ") |
| Weight | 9833 g (21.68 lbs) |
| Mounting type | Desk |
| RoHS | |
| Y | |
| 6.9 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
