Back to Top
Intel® Dual Band Wireless-AC 8260, 2230, 2x2 AC+BT, vPro®
It provides lower power consumption, increased performance, and better connectivity across both bands, along with Bluetooth 4.2 and Intel Location Based Service. It is compatible with multiple operating systems, such as Microsoft Windows, Linux, and Mac OS.
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 4.2 |
| MU-MIMO | N |
| Conflict Free |
| Supported Under vPro |
| Weight | 2.4 g (0.01 lbs) |
| Maximum operating temperature | 80 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 80 °C |
| Compliance | FIPS, FISMA |
| Compatible operating systems | Windows 10, 64-bit*, Windows 8.1, 64-bit*, Windows 7, 32-bit*, Windows 7, 64-bit*, Linux* |
| Form factor | M.2 2230, M.2 1216 |
| Interface type | Wi-Fi(PCIe), BT(USB) |
| Harmonized System (HS) code | 8517620090 |
| Status | Launched |
| Launch date | Q2'15 |
| Product brief URL | http://www.intel.com/content/www/us/en/wireless-products/dual-band-wireless-ac-8260-brief.html |
| Product type | Wireless |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
