Back to Top
| Connectivity technology | Wireless |
| Internal | |
| Host interface | USB Type-A |
| Interface | WLAN |
| USB version | 2.0 |
| Bandwidth | 2.4 GHz |
| Data transfer rate (max) | 150 Mbit/s |
| Wi-Fi | |
| Top Wi-Fi standard | IEEE 802.11n |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| WLAN data transfer rates supported | 150 Mbit/s |
| Bandwidth (first) | 2.4 GHz |
| Networking standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Product colour | Black |
| Security algorithms | 64-bit WEP,128-bit WEP,152-bit WEP, WPA2-PSK |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.