Back to Top
| Connectivity technology | Wireless |
| Internal | |
| Host interface | PCI Express |
| Interface | WLAN / Bluetooth |
| Data transfer rate (max) | 2402 Mbit/s |
| Wi-Fi | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN data transfer rates supported | 11,54,300,574,1733,2402 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Modulation | 16-QAM,64-QAM,256-QAM,1024-QAM, CCK, DQPSK, OFDM |
| Frequency range | 2.4 - 5 GHz |
| Product colour | Black |
| Security algorithms | 64-bit WEP,128-bit WEP,802.1x RADIUS, WPA, WPA-PSK, WPA2, WPA2-PSK, WPA3 |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64 |
| Width | 55 mm (2.15 ") |
| Depth | 36 mm (1.4 ") |
| Height | 11.5 mm (0.45 ") |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Quick installation guide |
| Compatible operating systems | Windows 10 (64-bit) only |
| Y | |
| RoHS | |
| External |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.