Back to Top
| Maximum weight capacity | 14.9 kg |
| Minimum screen size compatibility | 17 " |
| Maximum screen size compatibility | 35 " |
| Mounting | Clamp/Bolt-through |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Desk thickness (max) | 85 mm |
| Desk thickness (min) | 10.1 mm |
| Height adjustment type | Gas spring |
| Height adjustment | |
| Height adjustment range | 226 - 584.2 mm |
| Swivel angle range | -180 - 180 \u00b0 |
| Swivel angle | 360 \u00b0 |
| Tilt angle range | -45 - 45 \u00b0 |
| Pan range | -90 - 180 \u00b0 |
| Microphone in | |
| Angle of rotation | 180 \u00b0 |
| Housing material | Aluminium, Plastic |
| Product colour | White |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Cable management |
| Width | 654 mm (25.51 ") |
| Depth | 128 mm (4.99 ") |
| Height | 750 mm (29.25 ") |
| Weight | 5520 g (12.17 lbs) |
| Manual | |
| Cables included | Audio (3.5mm), USB |
| Mounting type | Desk |
| RoHS | |
| Y | |
| Y | |
| Y | |
| 2.0 | |
| 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
