Back to Top
| Maximum weight capacity | 16 kg |
| Minimum screen size compatibility | 14 " |
| Maximum screen size compatibility | 30 " |
| Mounting | Clamp/Bolt-through |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Number of displays supported | 2 |
| Desk thickness (min) | 9.9 mm |
| Desk thickness (max) | 99.8 mm |
| Height adjustment type | Manual |
| Height adjustment | |
| Height adjustment range | 243.8 - 449.5 mm |
| Swivel angle | 180 \u00b0 |
| Swivel angle range | -90 - 90 \u00b0 |
| Adjustable depth | |
| Tilt angle range | -45 - 90 \u00b0 |
| Pan range | -90 - 90 \u00b0 |
| Housing material | Aluminium, Nylon, Steel |
| Product colour | Black |
| Width | 890 mm (34.71 ") |
| Depth | 115 mm (4.49 ") |
| Height | 450 mm (17.55 ") |
| Weight | 3401 g (7.5 lbs) |
| Manual |
| Mounting type | Desk |
| Y | |
| 8 | |
| RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
