Back to Top
| DVI output | |
| HDMI output | |
| DisplayPort output | |
| Number of displays supported | 1 |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB connector gender | Male connector |
| VGA (D-Sub) output | |
| Maximum resolution | 2048 x 1280 pixels |
| Refresh rate at maximum resolution | 60 Hz |
| Supported graphics resolutions | 1280 x 720 (HD 720),1280 x 768 (WXGA),1280 x 800,1360 x 768 (WXGA),1440 x 900,1600 x 900,1680 x 1050 (WSXGA+),1920 x 1080 (HD 1080),1920 x 1200 (WUXGA),2048 x 1280 |
| Chipset | ITE - IT6516, VIA/VLI - VL100 |
| RoHS compliance | |
| Certification | FCC, CE |
| Product colour | Black |
| Integrated USB cable |
| Width | 32 mm (1.25 ") |
| Depth | 150 mm (5.85 ") |
| Height | 15 mm (0.59 ") |
| Weight | 24 g (0.05 lbs) |
| Package width | 80 mm |
| Package depth | 165 mm |
| Package height | 25 mm |
| Package weight | 100 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
