Back to Top
| Switch type | Unmanaged |
| Quality of Service (QoS) support |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 16 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| SFP module slots quantity | 2 |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T,100BASE-TX,1000BASE-T,1000BASE-X |
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Flow control support | |
| MAC address auto-learning supported | |
| MAC address auto-aging supported | |
| Auto MDI/MDI-X | |
| 10G support |
| Switching capacity | 36 Gbit/s |
| Forwarding rate | 26.78 Mpps |
| MAC address table | 8000 entries |
| Jumbo frames support | |
| Jumbo frames | 10 |
| Rack mounting | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Power |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Housing material | Metal |
| Plug and Play | |
| Packet buffer memory | 4.1 MB |
| Auto-negotiation |
| Power source | AC |
| Power connector | AC-in jack |
| Power consumption (max) | 293.34 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply included | |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 16 |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 30 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 250 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Heat dissipation | 1000.29 BTU/h |
| Width | 440 mm (17.16 ") |
| Depth | 180 mm (7.02 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Rubber feet | |
| User guide | |
| Rack mount kit | |
| Cables included | Power |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC), RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.