Back to Top
| Quality of Service (QoS) support |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 16 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Combo SFP ports quantity | 2 |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 2 |
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Full duplex | |
| Cable types supported | Cat3, Cat4, Cat5, Cat5e, Cat6 |
| 10G support | |
| Flow control support | |
| MAC address auto-learning supported | |
| MAC address auto-aging supported |
| Switching capacity | 36 Gbit/s |
| Forwarding rate | 26.78 Mpps |
| MAC address table | 8000 entries |
| Jumbo frames support | |
| Jumbo frames | 10000 |
| Rack mounting | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Metal |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| LED indicators | Y |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Packet buffer memory | 4.1 MB |
| Power consumption (max) | 286.64 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 16 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 150 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Heat dissipation | 977.44 BTU/h |
| Width | 440 mm (17.16 ") |
| Depth | 180 mm (7.02 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Cables included | AC |
| Quick start guide |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.