Back to Top
| Switch type | Unmanaged |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Reset button |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 5 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T,100BASE-TX,1000BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.1p, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3x |
| Auto MDI/MDI-X | |
| 10G support |
| Switching capacity | 10 Gbit/s |
| Forwarding rate | 7.44 Mpps |
| MAC address table | 2000 entries |
| Store-and-forward | |
| Jumbo frames support | |
| Jumbo frames | 16 |
| IGMP snooping |
| Product colour | Black |
| Wall mountable | |
| Housing material | Steel |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Power |
| Auto-negotiation | |
| Fanless |
| Power source | AC/DC |
| Power connector | DC-in jack |
| Power consumption (max) | 74.54 W |
| Power supply included | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| DC input voltage | 53.5 V |
| Input current | 1.31 A |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 4 |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 30 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 65 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Heat dissipation | 254.01 BTU/h |
| Width | 99.8 mm (3.89 ") |
| Depth | 98 mm (3.82 ") |
| Height | 25 mm (0.98 ") |
| Cables included | Power |
| User guide | |
| Rubber feet |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| CE, EAC, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC), RoHS, UKCA |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.