Back to Top
| Output power capacity | 1500 VA |
| Output power | 1350 W |
| Input operation voltage (min) | 100 V |
| Input operation voltage (max) | 127 V |
| Output operation voltage (min) | 100 V |
| Output operation voltage (max) | 127 V |
| Power supply input frequency | 50/60 Hz |
| Surge energy rating | 570 J |
| Maximum current | 15 A |
| Power factor | 0.9 |
| Crest factor | 3:1 |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Power plug | NEMA 5-15P |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| USB port | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Battery recharge time | 3 h |
| Typical backup time at half load | 12 min |
| Typical backup time at full load | 4 min |
| Hot-swap battery | |
| Cold start |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| Rack capacity | 2U |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| Material | Steel |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Number of output phases | 1 |
| EMI/RFI noise filtering | |
| Power protection features | Under current |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | |
| Noise level | 57 dB |
| LED indicators | Status |
| Audible alarm(s) | |
| Audible alarm modes | Fault |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| RoHS compliance | |
| Energy Star certified | |
| Certification | FCC, EMI, UL1778, CSA |
| Width | 444.5 mm (17.34 ") |
| Depth | 469.9 mm (18.33 ") |
| Height | 88.9 mm (3.47 ") |
| Weight | 20500 g (45.19 lbs) |
| Package width | 508 mm |
| Package depth | 609.6 mm |
| Package height | 241.3 mm |
| Package weight | 26620 g |
| Cables included | USB cable |
| Manual |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.