Back to Top
| Output power capacity | 1000 VA |
| Output power | 800 W |
| Input operation voltage (min) | 100 V |
| Input operation voltage (max) | 120 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Power supply input frequency | 60 Hz |
| Surge energy rating | 450 J |
| Efficiency | 99 % |
| Maximum current | 9.2 A |
| Emergency Power Off (EPO) | |
| Power factor | 0.8 |
| Output voltage regulation | - 21 - 8 % |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Power plug | NEMA 5-15P |
| Cable length | 3.048 m |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| USB port | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Emergency Power Off (EPO) connector |
| Battery recharge time | 4 h |
| Typical backup time at half load | 14 min |
| Typical backup time at full load | 4 min |
| Hot-swap battery | |
| Cold start |
| Form factor | Rackmount |
| Rack capacity | 1U |
| Product colour | Black |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Number of input phases | 1 |
| EMI/RFI noise filtering | |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | |
| Waveform | Sine |
| Audible alarm(s) | |
| Audible alarm modes | Fault, Low battery alarm, Overload alarm |
| Web-based management |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Certification | FCC, CSA, UL1778, NOM |
| Width | 444.5 mm (17.34 ") |
| Depth | 425.5 mm (16.59 ") |
| Height | 44.45 mm (1.73 ") |
| Weight | 14510 g (31.99 lbs) |
| Package width | 596.9 mm |
| Package depth | 571.5 mm |
| Package height | 157.5 mm |
| Package weight | 16330 g |
| Cables included | USB cable |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.