Back to Top
| Output power capacity | 1000 VA |
| Output power | 900 W |
| Input operation voltage (min) | 200 V |
| Input operation voltage (max) | 240 V |
| Output operation voltage (min) | 200 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Surge energy rating | 627 J |
| Efficiency | 93 % |
| Maximum current | 4.99 A |
| Output voltage regulation | 2 % |
| AC outlet types | C13 coupler, C14 coupler |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| Typical backup time at half load | 12.3 min |
| Typical backup time at full load | 4.7 min |
| Hot-swap battery | |
| Cold start |
| Form factor | Rackmount |
| Housing material | Metal |
| Rack capacity | 2U |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Number of input phases | 1 |
| EMI/RFI noise filtering | |
| Surge protection | |
| Waveform | Sine |
| Power protection features | Over voltage, Under voltage |
| Noise level | 45 dB |
| LED indicators | Y |
| Audible alarm(s) | |
| Audible alarm modes | Fault, Low battery alarm, Overload alarm |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Cooling type | Active |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| RoHS compliance | |
| Energy Star certified |
| Width | 437.9 mm (17.08 ") |
| Depth | 397 mm (15.48 ") |
| Height | 87.9 mm (3.43 ") |
| Weight | 12700 g (28 lbs) |
| Package width | 508 mm |
| Package depth | 609.6 mm |
| Package height | 241.3 mm |
| Package weight | 12700 g |
| Cables included | Input power cable, Output power cable, USB cable |
| Manual |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.