Back to Top
| Output power capacity | 2200 VA |
| Output power | 1800 W |
| Input operation voltage (min) | 100 V |
| Input operation voltage (max) | 127 V |
| Output operation voltage (min) | 100 V |
| Output operation voltage (max) | 127 V |
| Power supply input frequency | 50/60 Hz |
| Surge energy rating | 570 J |
| Maximum current | 16 A |
| Emergency Power Off (EPO) | |
| Output voltage regulation | 2 % |
| AC outlet types | NEMA 5–15R, NEMA 5–20R, NEMA L5-20R |
| Power plug | NEMA 5-20P |
| Cable length | 3 m |
| AC outlets quantity | 7 AC outlet(s) |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| RS-232 ports | 1 |
| Modem (RJ-11) ports | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Typical backup time at half load | 13 min |
| Typical backup time at full load | 4.5 min |
| Battery replacement alarms | LED |
| Hot-swap battery | |
| Cold start |
| Form factor | Tower |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Auto-restart | |
| Off-mode charging | |
| LED indicators | Activity, Charging, Power, Stand-by |
| Built-in fan | |
| Cooling type | Active |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| RoHS compliance |
| Width | 229 mm (8.93 ") |
| Depth | 495 mm (19.31 ") |
| Height | 259 mm (10.1 ") |
| Weight | 24000 g (52.91 lbs) |
| Package width | 330 mm |
| Package depth | 610 mm |
| Package height | 386 mm |
| Package weight | 26400 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.