Back to Top
| Output power capacity | 1500 VA |
| Output power | 1350 W |
| Power supply input frequency | 60 Hz |
| Surge energy rating | 480 J |
| Emergency Power Off (EPO) | |
| Power factor | 0.9 |
| AC outlet types | NEMA 5–15P, NEMA 5–15R |
| Cable length | 3 m |
| AC outlets quantity | 9 AC outlet(s) |
| Battery recharge time | 4 h |
| Typical backup time at half load | 21 min |
| Typical backup time at full load | 7.5 min |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| Rack capacity | 2U |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| Audible alarm(s) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Weight | 19700 g (43.43 lbs) |
| Package weight | 23000 g |
| I/O ports | 8 x NEMA 5-15R |
| Input connection type | NEMA 5-15P |
| Dimensions (WxDxH) | 445 x 343 x 88.9 mm |
| Non-operating relative humidity (non-condensing) | 0 - 95 % |
| Weight (imperial) | 43.5 lbs |
| Package dimensions (WxDxH) | 610 x 514 x 229 mm |
| Nominal output voltage | 120 V |
| Nominal input voltage | 120 V |
| Operating temperature (T-T) | 32 - 104 °F |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.