Back to Top
| Surge energy rating | 1800 J |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 120 V |
| AC input frequency | 60 Hz |
| Peak power | 1800 W |
| USB charging |
| Cable length | 1.83 m |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| USB ports quantity | 4 |
| Product colour | Black, Grey |
| Material | Plastic |
| EMI/RFI noise filtering |
| Width | 180 mm (7.02 ") |
| Depth | 180 mm (7.02 ") |
| Height | 50.8 mm (1.98 ") |
| LED indicators | Y |
| Package width | 185.4 mm |
| Package depth | 185.4 mm |
| Package height | 78.7 mm |
| Package weight | 770 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.