Back to Top
| Output power capacity | 1.5 VA |
| Output power | 1350 W |
| Input operation voltage (min) | 60 V |
| Input operation voltage (max) | 150 V |
| Output operation voltage (min) | 110 V |
| Output operation voltage (max) | 125 V |
| Efficiency (On-line mode) | 95 % |
| Efficiency (ECO mode) | 98 % |
| AC outlet types | NEMA 5-15R |
| Power plug | NEMA 5-15P |
| Cable length | 3 m |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| USB port | |
| Serial interface | |
| Serial interface type | RS-232, RS-485 |
| RS-232 ports | 1 |
| Number of batteries supported | 4 |
| Battery voltage | 12 V |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| Rack capacity | 2U |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Waveform | Sine |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Width | 470 mm (18.33 ") |
| Depth | 430 mm (16.77 ") |
| Height | 85 mm (3.32 ") |
| Weight | 21000 g (46.3 lbs) |
| Package width | 617 mm |
| Package depth | 570 mm |
| Package height | 262 mm |
| Package weight | 26100 g |
| ENERGY STAR, REACH, RoHS, WEEE |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
