Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 1.4/2.0 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Microphone in |
| Ethernet LAN | |
| Wake-on-LAN ready |
| Card reader integrated |
| Housing material | Aluminium |
| Number of displays supported | 3 |
| Maximum digital resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Power source type | DC |
| AC input voltage | 20 V |
| Input current | 6 A |
| Power supply | 120 W |
| Product colour | Black |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.0 Cheetah |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Width | 139 mm (5.42 ") |
| Depth | 90 mm (3.51 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Weight | 563 g (1.24 lbs) |
| Package width | 222 mm |
| Package depth | 159 mm |
| Package height | 95 mm |
| Package weight | 1128 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-C |
| Manual | |
| AC adapter included |
| 1.2 | |
| 60 | |
| 1 | |
| 2 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.