Back to Top
| Maximum weight capacity | 8 kg |
| Minimum screen size compatibility | 13 " |
| Maximum screen size compatibility | 27 " |
| Mounting | Screws |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| VESA mounting interfaces | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Height adjustment type | Manual |
| Height adjustment | |
| Height adjustment range | 0 - 130 mm |
| Swivel angle | 360 ° |
| Tilt angle range | -5 - 25 ° |
| Angle of rotation | 360 ° |
| Housing material | Aluminium, Plastic, Steel |
| Product colour | White |
| Cable management |
| Width | 222 mm (8.66 ") |
| Depth | 252 mm (9.83 ") |
| Height | 432 mm (16.85 ") |
| Weight | 3.12 g (0.01 lbs) |
| Mounting type | Desk |
| Y | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.