Back to Top
| Maximum weight capacity | 19 kg |
| Maximum weight capacity (per display) | 19 kg |
| Maximum weight capacity (per curved/ultra-wide display) | 14.5 kg |
| Minimum screen size compatibility | 49 " |
| Maximum screen size compatibility | 49 " |
| Mounting | Screws |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| VESA mounting interfaces | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Swivelling | |
| Height adjustment | |
| Pivot angle | -360 - 360 u00b0 |
| Swivel angle | 90 u00b0 |
| Tilt angle range | -20 - 20 u00b0 |
| Number of arms | 1 |
| Housing material | Aluminium, Plastic, Steel |
| Product colour | Black |
| Easy to install |
| Cable management |
| Width | 524 mm (20.44 ") |
| Depth | 497 mm (19.38 ") |
| Height | 551 mm (21.49 ") |
| Weight | 5810 g (12.81 lbs) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Mounting type | Wall |
| Screw type | M4 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.