Back to Top
| Display diagonal | 21.5 " |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 5 ms |
| HD type | Full HD |
| Display technology | LED |
| Panel type | IPS |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 20000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178 u00b0 |
| Viewing angle, vertical | 178 u00b0 |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Colour depth | 8 bit |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| 3D | |
| Screen shape | Flat screen |
| Pixel density | 102 ppi |
| Viewable size, horizontal | 476.06 mm |
| Viewable size, vertical | 267.79 mm |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| HDCP | |
| Colour gamut | 72 % |
| Built-in speaker(s) | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 2 W |
| Built-in camera |
| Market positioning | Home |
| Product colour | Black |
| Feet colour | Black |
| Low Blue Light technology | |
| Flicker free technology | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| AMD FreeSync |
| DVI port | |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Built-in USB hub | |
| HDMI version | 1.4 |
| Audio input | Y |
| Headphone out | |
| Headphone outputs | 1 |
| AC (power) in |
| On/off switch | |
| VESA mounting | |
| VESA mounting interfaces | 100 x 100 mm |
| Tilt adjustment | |
| Tilt angle range | -5 - 20 u00b0 |
| Height adjustment | |
| On Screen Display (OSD) languages | ARA, CHI (SIMPL), CHI (TR), CZE, DEU, DUT, ENG, ESP, FRE, HUN, ITA, JPN, KOR, POL, POR, RUM, RUS, SWE |
| On Screen Display (OSD) | |
| Number of OSD languages | 18 |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (typical) | 25 W |
| EPEAT compliance | EPEAT Silver |
| Energy Star certified | |
| Certification | TCO 7.0, TUV |
| Width | 391.6 mm (15.27 ") |
| Depth | 183 mm (7.14 ") |
| Height | 489.5 mm (19.09 ") |
| Weight | 2900 g (6.39 lbs) |
| Package weight | 3700 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.