Back to Top
| Display diagonal | 27 " |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Response time | 5 ms |
| HD type | Quad HD |
| Display technology | LED |
| Panel type | VA |
| Supported graphics resolutions | 2560 x 1440 |
| Contrast ratio (typical) | 4000:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 50000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178 ° |
| Viewing angle, vertical | 178 ° |
| Colour depth | 8 bit |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Screen shape | Flat screen |
| Pixel pitch | 0.233 x 0.233 mm |
| Digital horizontal frequency | 15 - 120 kHz |
| Digital vertical frequency | 24 - 75 Hz |
| Maximum refresh rate | 75 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 104 % |
| NTSC coverage (typical) | 72 % |
| Supported video modes | 1440p |
| Built-in speaker(s) | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 4 W |
| Flicker free technology |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 1.4 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Headphone out | |
| Audio output | Y |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Cable lock slot | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| VESA mounting | |
| VESA mounting interfaces | 100 x 100 mm |
| Tilt angle range | -5 - 20 ° |
| On Screen Display (OSD) |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (max) | 31 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 29 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 90 % |
| Width (with stand) | 613 mm |
| Depth (with stand) | 205 mm |
| Height (with stand) | 456 mm |
| Weight (with stand) | 3600 g |
| Package width | 688 mm |
| Package depth | 128 mm |
| Package height | 448 mm |
| Package weight | 5000 g |
| Width (without stand) | 613 mm |
| HDMI | |
| Depth (without stand) | 40 mm |
| Height (without stand) | 361 mm |
| Y | |
| 3100 | |
| Y |
| Surface hardness | 3H |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
