Back to Top
| Display diagonal | 21.5 " |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 5 ms |
| HD type | Full HD |
| Display technology | LED |
| Display surface | Matt |
| Panel type | IPS |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 100000000:1 |
| Dynamic contrast ratio marketing name | SmartContrast |
| Viewing angle, horizontal | 178 \u00b0 |
| Viewing angle, vertical | 178 \u00b0 |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Screen shape | Flat screen |
| Pixel pitch | 0.24795 x 0.24795 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 85 kHz |
| Vertical scan range | 48 - 75 Hz |
| Viewable size, horizontal | 476.064 mm |
| Viewable size, vertical | 267.786 mm |
| Digital horizontal frequency | 30 - 85 kHz |
| Digital vertical frequency | 48 - 75 Hz |
| Maximum refresh rate | 75 Hz |
| HDCP |
| Built-in speaker(s) | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 1.5 W |
| Built-in camera |
| Front bezel colour | Black |
| Product colour | Black |
| Feet colour | Black |
| Low Blue Light technology | |
| Flicker free technology | |
| AMD FreeSync |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| DVI port | |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Built-in USB hub | |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Audio input | Y |
| Headphone out | |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Cable lock slot | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| VESA mounting | |
| VESA mounting interfaces | 100 x 100 mm |
| Tilt angle range | -5 - 23 \u00b0 |
| Height adjustment |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 12 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (PowerSave) | 0.5 W |
| HDMI | |
| Width (without stand) | 490 mm |
| Height (without stand) | 298 mm |
| Depth (without stand) | 53 mm |
| Y | |
| 2600 | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
