Back to Top
| Display diagonal | 24 " |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 5 ms |
| HD type | Full HD |
| Display technology | LED |
| Panel type | IPS |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 50000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178 ° |
| Viewing angle, vertical | 178 ° |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Colour depth | 6 bit |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Screen shape | Flat screen |
| Built-in speaker(s) | |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in camera |
| Market positioning | Home |
| Product colour | Black |
| Feet colour | Black |
| NVIDIA G-SYNC | |
| AMD FreeSync |
| USB upstream port type | USB Type-B |
| Number of upstream ports | 1 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 4 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Built-in USB hub | |
| HDMI version | 1.4 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Headphone out |
| Cable lock slot | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Pivot angle | -90 - 90 ° |
| Pivot | |
| Swivelling | |
| Swivel angle range | 0 - 120 ° |
| Tilt angle range | -5 - 40 ° |
| Height adjustment | |
| Height adjustment | 130 mm |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (max) | 58 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 25.5 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 90 % |
| Certification | cTUVus, FCC-B, ICES003, Energy Star 8.0, EPEAT Silver, CEC, NOM, Mexico Energy |
| Width (with stand) | 612 mm |
| Depth (with stand) | 202 mm |
| Height (with stand) | 401.2 mm |
| Weight (with stand) | 7300 g |
| Package width | 692 mm |
| Package depth | 218 mm |
| Package height | 430 mm |
| Package weight | 10500 g |
| Stand included | |
| Cables included | AC, DisplayPort, USB Type-A to USB Type-B |
| Quick start guide |
| Width (without stand) | 612 mm |
| HDMI | |
| Depth (without stand) | 52 mm |
| Height (without stand) | 362 mm |
| Y | |
| 4900 | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
