Back to Top
| Display diagonal | 27 " |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Response time | 4 ms |
| HD type | Wide Quad HD |
| Display technology | LED |
| Panel type | IPS |
| Contrast ratio (typical) | 1300:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 100000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178 u00b0 |
| Viewing angle, vertical | 178 u00b0 |
| Colour depth | 8 bit |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Screen shape | Flat screen |
| Pixel pitch | 0.3114 x 0.3114 mm |
| Vertical scan range | 48 - 100 Hz |
| Viewable size, horizontal | 596.736 mm |
| Viewable size, vertical | 335.664 mm |
| Maximum refresh rate | 100 Hz |
| Built-in speaker(s) | |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in camera |
| Market positioning | Business |
| Product colour | Black |
| Feet colour | Black |
| Low Blue Light technology | |
| Flicker free technology | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| AMD FreeSync |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| DVI port | |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0b |
| Built-in USB hub | |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.2a |
| Audio input | Y |
| Headphone out | |
| Headphone outputs | 1 |
| Microphone in |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | |
| VESA mounting | |
| VESA mounting interfaces | 100 x 100 mm |
| Tilt angle range | -5 - 20 u00b0 |
| Height adjustment |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Width (with stand) | 614 mm |
| Depth (with stand) | 207.2 mm |
| Height (with stand) | 456.7 mm |
| Weight (with stand) | 4100 g |
| Package width | 688 mm |
| Package depth | 128 mm |
| Package height | 448 mm |
| Package weight | 5540 g |
| Stand included |
| Depth (without stand) | 55.9 mm |
| Height (without stand) | 361.1 mm |
| HDMI | |
| Width (without stand) | 614 mm |
| Y | |
| 1863018 | |
| 69 |
| Touchscreen |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
