Back to Top
| Audio output channels | 1.0 channels |
| Speaker placement | In-wall/in-ceiling |
| Speaker enclosure | Not included |
| Recommended usage | Other |
| Speaker position | Satellite |
| Number of drivers | 2 |
| Amplifier | N |
| Tweeter | |
| Woofer | |
| Tweeter diameter | 1 " |
| Woofer diameter (imperial) | 5.25 " |
| Driver diameter | 25 mm |
| Woofer diameter | 133.35 mm |
| Speaker type | 2-way |
| Number of tweeter drivers | 1 |
| Number of woofer drivers | 1 |
| Transducer material | Mylar |
| Driver cone material | Polypropylene |
| Peak Music Power Output (PMPO) | 150 W |
| Frequency range | 120 - 18000 Hz |
| Sensitivity | 90 dB |
| Equalizer | |
| Remotely operated | |
| Magnetically shielded | |
| Bass optimization | |
| Volume control | N |
| On/off switch |
| Product colour | Black |
| Housing material | Plastic |
| LED indicators | N |
| Detachable protection cover |
| Connectivity technology | Wired |
| Speaker interface type | Terminal |
| Ethernet LAN |
| Width | 158.75 mm (6.19 ") |
| Depth | 82.55 mm (3.22 ") |
| Height | 158.75 mm (6.19 ") |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.