Back to Top
| Keyboard language | English |
| Keyboard key switch technology | Cherry MX Brown |
| Device interface | USB |
| Recommended usage | Universal |
| Keyboard key switch | Mechanical key switch |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Pointing device | N |
| Keyboard number of keys | 108 |
| Keyboard keys operating life | 100 million characters |
| Adjustable keyboard height | |
| Wrist rest | |
| Numeric keypad | |
| Rollover | N-key rollover |
| Product colour | Black, Bronze |
| Backlight | |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Anti-ghosting |
| Cable length | 1.6 m |
| Power source type | USB |
| Power consumption | 100 mA |
| Mouse included |
| Windows operating systems supported | Y |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 65 °C |
| Sustainability certificates | BSMI, CE, Federal Communications Commission (FCC), KCC, RoHS, UKCA |
| USB connector type | USB Type-A |
| Keyboard weight | 830 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 430 x 121 x 39 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.