Back to Top
| Keyboard language | English |
| Device interface | RF Wireless |
| Recommended usage | Universal |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Pointing device | N |
| Keyboard number of keys | 114 |
| Multimedia keys | |
| Keyboard keys operating life | 20 million characters |
| Frequency band | 2.4 - 2.4835 GHz |
| Numeric keypad |
| Product colour | Black |
| Backlight | |
| Surface coloration | Monotone |
| Certification | CE FCC Blue Angel VDE GS WHQL Win 10 64-bit |
| LED indicators | Y |
| Wireless range | 10 m |
| Wireless receiver interface | USB |
| Receiver type | Nano receiver |
| Power source type | Battery |
| Rechargeable | |
| Keyboard battery type | AAA |
| Battery technology | Nickel-Metal Hydride (NiMH) |
| Number of batteries (keyboard) | 2 |
| Mouse battery type | AA |
| Number of batteries (mouse) | 1 |
| Mouse included | |
| Form factor | Ambidextrous |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 2400 DPI |
| Buttons quantity | 6 |
| Scroll | |
| Scroll type | Wheel |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Receiver included | |
| Batteries included | |
| Number of products included | 2 pc(s) |
| Keyboard weight | 905 g |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 116 x 64.7 x 37.7 mm |
| Mouse weight | 119 g |
| Receiver dimensions (W x D x H) | 19 x 14.5 x 6.5 mm |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 462.2 x 165.8 x 34.1 mm |
| Receiver weight | 3 g |
| Manual | |
| Package width | 560 mm |
| Package depth | 186 mm |
| Package height | 48 mm |
| Package weight | 1393 g |
| Blue Angel, CE, VDE | |
| Cherry SX |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.