Back to Top
| Keyboard language | US English |
| Device interface | USB |
| Recommended usage | Office |
| Keyboard key switch | Membrane key switch |
| Keyboard layout | QWERTZ |
| Keyboard form factor | Standard |
| Keyboard style | Straight |
| Pointing device | N |
| Keyboard number of keys | 105 |
| Hot keys | |
| Windows keys | |
| Wrist rest | |
| Numeric keypad |
| Product colour | Black |
| Backlight | |
| Surface coloration | Monotone |
| Certification | cURus VDE-GS VCCI CE FCC FIPS 201 |
| Cable length | 1.8 m |
| Power source type | USB |
| Power consumption | 350 mA |
| Mouse included |
| Windows operating systems supported | Y |
| Linux operating systems supported | Y |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | -20 - 65 % |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 458 x 188 x 46 mm |
| Keyboard weight | 840 g |
| Package width | 472 mm |
| Package depth | 232 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package weight | 1150 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.